تبلیغات
نجوم و فضا - یک زباله ی فضایی در مسیر برخورد به زمین!

محققان آژانس فضایی اروپا اعلام کردند که یک زباله ی فضایی ناشناخته در روز ۱۳ نوامبر (۲۲ آبان) با زمین برخورد می کند. این شی دو متری که اطلاعات زیادی از آن در دست نیست، احتمالاً در اقیانوس هند فرود خواهد آمد اما دانشمندان علاقمند به شناسایی آن هستند.

زباله ی فضایی WT1190F

این تکه ی زباله ی فضایی که WT1190F نام دارد، پس از آن که محققان مسیر آن را در مدار آن سوی ماه گم کردند، دوباره کشف شده و زمان برخورد آن با زمین محاسبه شده‌ است. زباله ی فضایی که در مسیر برخورد با زمین قرار گرفته‌، فرصتی کم‌ نظیر را برای مشاهده ی روند کامل برخورد در اختیار دانشمندان قرار داده‌ است. WT1190F که چند هفته پیش توسط رصد‌خانه ی کاتالینای دانشگاه آریزونا رصد شده‌،‌ در مسیری به شدت منحنی و در فاصله‌ای برابر فاصله ماه تا زمین در حرکت است و چگالی کم این جسم نشان از توخالی بودن آن دارد.

برخی از اختر شناسان احتمال می دهند که این زباله ی فضایی شاید قطعه ای به جا مانده از یک موشک باشد که در ماموریت های آپولو در سفر به ماه، بازمانده است. بر اساس پیش بینی ها این جسم در حدود ساعت ۶:۱۹ به وقت گرینویچ وارد جو زمین شده و در حدود ۱۰۰ کیلومتری ساحل سریلانکا در دریا سقوط خواهد کرد. به نظر می رسد که قطر این جسم تنها چند متر باشد و هیچ خطری برای محدوده ی سقوط خود ایجاد نکند اما نمایش جالبی ایجاد خواهد کرد و برای چند ثانیه پیش از سقوط در آسمان خواهد درخشید.

زباله های فضایی

زباله های فضایی اشیاء گوناگونی هستند که توسط انسان ها به وجود می آیند و بنا به دلایل مختلف از جمله از دست دادن کارایی شان، رها می شوند و در مدار زمین در حال گردش هستند. برآورد می شود که تعداد این اشیاء ده ها میلیون قطعه ریز و درشت در مدار اطراف زمین باشد و با توجه به سرعت حرکت آن ها در فضا، امکان آسیب رساندن به ماهواره ها و سفینه های فضایی حتی توسط قطعات نسبتاً کوچک وجود دارد.

منبع: سایت علمی بیگ بنگ | www.bigbangpage.com

طبقه بندی: اخبار نجومی،

برچسب ها: یک زباله ی فضایی در مسیر برخورد به زمین!، زمین در خطر تکه های فضایی، زباله های فضایی، زباله ی فضایی،  
تاریخ : جمعه 1394/08/15 | نویسنده : آرشاویر فتاحی | نظر بدهید _ تعداد نظرات:

فونت زیبا سازفونت زیبا سازفونت زیبا سازفونت زیبا سازفونت زیبا ساز