تبلیغات
نجوم و فضا - تصویر نجومی روز ناسا در تاریخ ۱۳۹۴/۶/۲۴
یک شفق قطبی مارپیچی بر فراز جزیره ی ایسلند
یک شفق قطبی مارپیچی بر فراز جزیره ی ایسلند

یک شفق قطبی مارپیچی بر فراز جزیره ی ایسلند
امتیاز تصویر و صاحب حق نشر: دیوید نِکچی (Davide Necchi)

توضیحات: چه اتفاقی برای آسمان افتاده است؟ شفق قطبی! این شفق قطبی که ماه پیش گرفته شد، به دلیل روشنایی زیاد و توسعه و گسترش سریعش مورد توجه ساکنان جزیره ی ایسلند قرار گرفت. این شفق قطبی در اثر یک طوفان خورشیدی با ذرات پراکنده شده ی خورشید دارای انرژی زیاد و از یک شکاف در مگنتوسفر (میدان مغناطیسی) محافظ زمین در چند روز بعد، شکل گرفت. اگرچه یک نقش مارپیچی قابل تشخیص و شناسایی است، ممکن است انسان های خلاق این تابش پیچیده را همانند یک شبح جوی تصور کنند و در ذهن خود شکل دیگری به آن نسبت بدهند. منظره ی واقع در عکس مصور، رودخانه ی اُلفیوسا (Ölfusá River)، در حالی که چراغ ها پلی را در شهر سِلفوس (Selfoss City) روشن می کنند، می باشد. درست آن سوی ابر های پایینی، یک ماه تقریباً کامل وجود دارد. خطوط زنده ی خورشید -- و در نتیجه شفق های قطبی حاصل روی زمین -- به آرامی کاهش می یابند وقتی که خورشید از یک *بیشینه ی خورشیدی از فعالیت سطحی پدیدار می شود و به سوی دوره ی زمانی آرام تر تاریخی اش در *چرخه ی ۱۱ ساله اش بیرون می آید. در حقیقت، اختر شناسان خورشیدی منتظر هستند تا ببینند که آیا *کمینه ی خورشیدی آینده مانند کمینه ی خورشیدی آخر، که گاهی ماه ها هیچ لکه ی خورشیدی قابل تشخیص یا پدیده ی خورشیدی فعال پیدا نمی شد، غیر عادی آرام خواهد بود یا نه.

کارمند ناسا: فیلیپ نیومن (Phillip Newman) اعمال کردن حقوق به خصوص. (.Specific rights apply)

مترجم: آرشاویر فتاحی (نویسنده و مدیر وبلاگ)
* توجه: این پست (مطلب) متعلق به وبلاگ نجوم و فضا می باشد. لطفاً در صورت استفاده از آن در وبلاگ یا وبسایت خود (کپی کردن)، منبع آن را ذکر و به این مطلب لینک بدهید.

برای مشاهده ی نسخه ی اصلی و انگلیسی این مطلب، بر روی دکمه ی "مشاهده ی نسخه ی اصلی" که در پایین می بینید، کلیک کنید.


* دوره یا چرخه ی خورشیدی: به کم و زیاد شدن تعداد لکه های خورشیدی سطح خورشید، دوره یا چرخه ی خورشیدی می گویند. طول این دوره به طور میانگین، ۱۱ سال است.
* بیشینه ی خورشیدی: وقتی که تعداد لکه های خورشیدی به بیشترین مقدار خود در دوره ی خورشیدی برسد، به آن بیشینه ی خورشیدی می گویند.
* کمینه ی خورشیدی: وقتی که تعداد لکه های خورشیدی به کمترین مقدار خود در دوره ی خورشیدی برسد، به آن کمینه ی خورشیدی می گویند.
طبقه بندی: تصاویر نجومی، محصولات نجومی وبلاگ،

برچسب ها: تصویر نجومی روز ناسا در تاریخ ۱۳۹۴/۶/۲۴، تصویر نجومی روز ناسا، شفق قطبی، شفق های قطبی، شفق های قطبی بر فراز ایسلند،  
تاریخ : جمعه 1394/06/27 | نویسنده : آرشاویر فتاحی | نظر بدهید _ تعداد نظرات:

فونت زیبا سازفونت زیبا سازفونت زیبا سازفونت زیبا سازفونت زیبا ساز